TDS Nedir? TDS Nasıl Ölçülür?

TDS (Total Dissolved Solids) suyun içerisinde çözünmüş katı madde miktarını belirten bir terimdir. Suyun içerisinde çıplak gözle göremediğimiz pek çok farklı türden katı maddeler vardır. Tuz, ağır metaller, mineraller bu maddelere örnek olarak gösterilebilir. Suyun içerisinde bulunan tuz, kireç, alüminyum, organik ya da inorganik gibi maddeler hem suyun tadını bozarlar, hem de uzun vadede insan sağlığını olumsuz etkilerler. Sudaki toplam çözünmüş katı madde miktarı ne kadar fazlaysa, o suyun PPM değeri de (Parts Per Million yani milyonda bir) o kadar yüksek çıkacaktır.

Saf su – tatsız, renksiz ve kokusuz – genellikle evrensel çözücü olarak adlandırılır. Çözünmüş katılar “suda çözünmüş herhangi bir mineral, tuz, metal, katyon veya anyon anlamına gelir. Toplam çözünmüş katılar (TDS), inorganik tuzları (esas olarak kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, bikarbonatlar, klorürler ve sülfatlar) ve bazı küçük miktarlarda suda çözünen organik maddeleri tanımlar.

TDS değerlerine göre suyun sertliği aşağıdaki şekilde nitelendirilebilir.

0-17: Yumuşak su
17-80: Az sert su
80-150: Orta sert su
150-200: Sert su
200-350: Çok sert Su
350-1100: İçilemez su
1100-6000: Acı su
6000-13000: Çok acı su
13000-30000: Tuzlu su
30000: Deniz suyu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen maksimum TDS değeri 500 mg/L ya da 500 ppm’i geçmemelidir. Bu değerlerin üzerindeki suların insan sağlığı açısından riskli olduğu kabul edilir.

İçme sularındaki toplam TDS miktarını bulmak için TDS Metre denen dijital cihazlar kullanılır. Suyunuzdaki TDS değerlerini makul düzeylerde tutabilmek için sediment filtreler kullanılır, bu filtreler tuz, pas, metal ve diğer katı maddeleri tutarak suyunuzdaki zararlı maddeleri filtrelerler.

Kaynak: puretron water

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.