İçme Suyundaki Klorun Zararları

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Su aynı zamanda oksijenden sonra en önemli ikinci yaşamsal gereksinimizdir. Temiz ve sağlıklı suyun insan yaşamındaki önemini anlattığımız yazı ilginizi çekebilir. İçme suyundaki klorun pek çok zararları vardır.

Su hayatımızın her alanındadır. Yemek yaparken, duş alırken, çamaşır ve bulaşıklarımızı yıkarken ve bitkilerimizi sularken de kullanırız. Kısacası su hayatımızın tam da merkezindedir diyebiliriz. Yine de böylesine yaşamsal bir önem taşıyan suyun sağlıklı olup olmadığına pek çoğumuz dikkat etmeyiz. Plastik hammaddeden oluşan pet ve damacanalarda satılan suyu kullanmakta herhangi bir sorun görmeyiz ve ayrıca şehir şebeke suyundan evlerimize ulaşan klor hakkında pek çoğumuz endişelenmeyiz. Damacana suların zararları üzerine daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Şebeke Sularında Neden Klor Kullanılıyor?

Klor aslında bir kimyasaldır ve şebeke suyunda kullanılma amacı mikrop ve bakterileri öldürmektir. Klor içeren bir su tüketmenin kısa vadede insan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak uzun vadede bazı sorunlara yol açabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İçme Suyundaki Klor Zararlı Mıdır?

Belediyeler yukarıda da değindiğimiz gibi dinlendirme havuzlarında suyu klorlarlar, böylece şebeke sularındaki virüs ve bakteri gibi zararlı organizmaları öldürmeyi hedeflerler. Bu dezenfektan madde aynı zamanda yüzme havuzlarında da kullanılır.

Dezenfektan özellikleri 1800’lü yıllardan beri bilinen klor; kolera, tifo ve dizanteri gibi su ile yayılan hastalıkları önlemek için kullanılagelmiştir. Bu yüzden klor günümüzde de şehir şebeke sularının arıtılmasında hala kullanılmaktadır. Peki klorun uzun vadede insan sağlığına olan zararları nelerdir, gelin şimdi bir de ona bakalım.

Klor suda bulunan bazı mikro organik parçacıklarla reaksiyona girdiğinde trihalometan oluşturma eğilimdedir. Bu kimyasal bileşikler ise pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Bunlardan bazıları:

  • Astım semptomları
  • Gıda alerjileri
  • Doğum Anormallikleri
  • Bazı kanser türleri (mesane, rektum)

Klorun diğer zararları.

Klor tüm zararları bir kenara bırakıldığında bile, suyunuza çok kötü bir tat ve kötü koku verebilir. Bu tat ve koku hem yemeklerinize hem de içeceklerinize sinecek ve lezzet anlamında olumsuz etkileri olacaktır.

Şebeke Suyundan Klor Nasıl Arıtılır?

Musluk suyunuzdan klorsuz su almanın en iyi yolu karbon filtre kullanmaktır. Karbon klorun su arıtma cihazına girişini engeller ve sudaki kötü koku ve tadı yok eder. Günümüzde iyi karbon filtreler Hindistan cevizi kabuğundan üretilen organik filtrelerdir ve sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Aktif karbon filtrelerin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bağlantıya tıklayınız. 

Sağlıklı ve Ekonomik Su Kullanmak İçin NSF Onaylı Ürünlerimizi İnceleyiniz

Puretron Water olarak 35 yıldan uzun süredir su arıtma teknolojileri üretiyor ve dünyadaki önde gelen çözüm ortaklarımızla beraber, daha sağlıklı ve güvenilir suyun herkesin hakkı olduğu bilinciyle pH değeri yüksek alkali ve temiz suya ulaşımı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Klorun tüm zararlarından kurtulmak istiyorsanız, tüm bileşenleri NSF ve FDA onaylı cihazlarımızdan satın alarak 7 gün 24 saat sağlıklı suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.